10 rzeczy + jeszcze 1, których małe dziecko może dowiedzieć się od muffina

10 rzeczy + jeszcze 1, których małe dziecko może dowiedzieć się od muffina

W poprzednim naszym wpisie na blogu pisaliśmy o tym, jak możemy zaangażować  nasze dzieci w proces zakupowy tak, aby bawiąc się, uczyły się razem z nami.

Natomiast poniżej zebraliśmy dla Was 10+1 zdolność i umiejętności, których małe dzieci mogą nauczyć się w czasie pieczenia oraz które mogą w tym czasie rozwijać. 

  1. Postrzeganie: w trakcie pieczenia dzieci stykają się z różnymi składnikami. Postrzeganie substancji o różnej konsystencji, strukturze, kolorze, zapachu i smaku rozwija układ nerwowy, który jest potrzebny do rozwoju wszystkich innych umiejętności.
  2. Zręczność manualna: wiele czynności wykonywanych w kuchni również przyczynia się do skoordynowanych, drobnych ruchów rąk i palców: np. składanie serwetki, lepienie ciasta, wałkowanie, cięcie, obieranie marchewki, rwanie na kawałki, mieszanie, przelewanie. Jest to ważne również dlatego, że dzięki tej umiejętności dziecko będzie prawidłowo trzymać ołówek, rysować, a następnie pisać w szkole.
  3. Koncentracja i cierpliwość: wiele drobnych zadań w kuchni zwiększa uwagę i umiejętność koncentracji. A ponadto w tym celu, aby osiągnąć oczekiwany rezultat, trzeba przejść przez wszystkie punkty przepisu, co związane jest z dużą cierpliwością.
  4. Świat liczb i podstawy fizyki: w trakcie pieczenia koniecznie trzeba mierzyć. Jedna łyżka mąki, pół kilo twarogu, jeden litr mleka... dzieci nie tylko uczą się liczb i jednostek miary, ale również tego, że inaczej odmierzamy składniki stałe i inaczej płynne.
  5. Samodzielność i pewność siebie: w czasie stopniowego zapoznawania się z pieczeniem dzieci ruszająw drogę do samodzielności. Jeśli uda im się przygotować własne dania, ich pewność siebie wzrośnie i będą czuły, że odniosły sukces. Ta dumna i rozpromieniona twarz, którą wtedy możemy zobaczyć, na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
  6. Kreatywność: pieczenie jest wspaniałym sposobem na wyrażenie siebie. W trakcie ozdabiania ciast dzieci mogą wykorzystać swoją wyobraźnię i fantazję.
  7. Znaczenie porządku i czystości: pieczenie jest również idealną okazją, aby dzieci nauczyły się, gdzie jest miejsce na naczynia, łyżki i inne przybory. Ponadto możemy zwrócić ich uwagę na ważność utrzymania higieny; na częste mycie rąk przed i w czasie pieczenia, na dokładne mycie owoców i warzyw.
  8. Świadome myślenie o środowisku: kuchnia tak samo jest super możliwością na ugruntowanie świadomego myślenia i zachowania proekologicznego dzieci. Bowiem tutaj mogą nauczyć się, gdzie trafiają śmieci, co to jest kompost i dlaczego jest ważny.
  9. Zainteresowanie zdrowym stylem życia: W obecnych czasach, kiedy gotowe dania zajmują coraz więcej miejsca na półkach w sklepach, jest szczególnie ważne, aby dzieci poznały naturalne składniki potraw; które składniki są bogate w witaminy, które należy używać z umiarem.
  10. Praca w zespole: Wspólne rodzinne pieczenie może sprawić, że relacje między rodzicami i dziećmi będą pozytywne i bardziej intymne, a ponadto dzieci nauczą się, jak współpracować z innymi osobami w grupie – czy to z rodzicami, czy z rodzeństwem. Wszystko to może być pomocne w przyszłości – zarówno w szkole, jak i w miejscu pracy.

+1. Ostrożność: Pieczenie jest dobrą zabawą, ale zawsze miejmy na uwadze, że w kuchni też najważniejsze jest bezpieczeństwo. Wskażmy możliwe źródła niebezpieczeństwa oraz sposoby zapobiegania przed sytuacjami, które mogą prowadzić do wypadku, tak na przykład na znaczenie rękawic ochronnych przy korzystaniu z piekarnika.

Biorąc powyższe pod uwagę, nie ma wątpliwości, jakie korzyści może przynieść dzieciom rola kuchcika. W kuchni mogą zdobyć wiele nowych umiejętności i wiedzy, a wszystko w formie zabawy, kiedy jeszcze dobrze się bawią. Jeśli pozwolimy im pomagać, jednocześnie uczymy je samodzielności, świadomości zdrowotnej i ekologicznej i rozwijamy w nich różnorodne kompetencje, które zarówno w szkole, jak i w życiu przydadzą im się.

Macie ochotę zacząć? Zamówcie naszą książkę kucharską. Jest to doskonały prezent na urodziny, imieniny, Mikołaja, Boże Narodzenie lub po prostu bez okazji.

Powrót do blogu